HATAY DÖRTYOL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LGS BOŞ KONTENJANLARIN AÇIKLANMASI İLE NAKİL BAŞVURULARI TARİHLERİ VE TERCİH SÜRECİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

LGS BOŞ KONTENJANLARIN AÇIKLANMASI İLE NAKİL BAŞVURULARI TARİHLERİ VE TERCİH SÜRECİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 

Liseye Geçiş Sınavı tercih sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihi itibariyle açıklandı. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından nakil süreci başladı.. Yerleştirme sonuçları ile beraber açıklanacak boş kontenjanlara göre öğrenciler okullara nakil başvurusu kolaylıkla yapabilecek. Sonuçların açıklanmasını takip eden ilk hafta başında 4 haftalık nakil süreci de başlayacak. İşte 2018 LGS nakil başvuru ve yerleştirme takvimi de şu şekilde:

 

ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA YERLEŞTİRMEYE ESAS NAKİL TAKVİMİ

 

 

 

TARİH                                  İŞLEM

 

06-10 Ağustos 2018        :Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

 

13 Ağustos 2018               :Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı

 

13-17 Ağustos 2018        :Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

 

19 Ağustos 2018               :Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

 

27-31 Ağustos 2018        :Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

 

03 Eylül 2018                   :Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı

 

03-06 Eylül 2018               :Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

 

08 Eylül 2018                   :Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Sonuçlarının İlanı

 

17 Eylül 2018                   :2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı

 

 

 

 

 

YEREL YERLEŞTİRMEYE ESAS NAKİL

 

                Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirmeye esas nakil işlemi, ortaöğretim kurumlarındaki boş kontenjanlara göre yapılacaktır.

 

                 Yerleştirmeye Esas Nakil Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre, öğrenci velisi tarafından yapılacaktır.

 

                Öğrenci velisi ve diğer ilgililer bu kılavuzda belirtilen bütün hükümleri kabul etmiş sayılacaktır.

 

TERCİH İŞLEMLERİ

 

a)            8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan, açık öğretim ortaokulundan mezun durumda olanlar ile herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen/yerleşemeyen öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir.

 

b)           Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

 

c)            Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır.

 

ç)            Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

 

d)           İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk tercihini Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacaktır.

 

e)           Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

 

f)            Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 4 (dört) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 5 (beş), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için de en fazla 5 (beş) okul tercihi yapılabilecektir.

 

g) Öğrenciler, ayrıca istemeleri hâlinde yerleştirmeye esas 4’üncü nakil başvuru döneminde “Meslekî Eğitim Merkezleri”ni de tercih edebileceklerdir.

 

h)           Yerleştirmeye esas nakil işlemi için; tercih başvuruları 06-10 Ağustos 2018, 13-17 Ağustos 2018, 27-31 Ağustos 2018 ve 03-06 Eylül 2018 tarihlerinde saat 17.00’ye kadar yapılabilecektir.

 

ı) Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne başvurarak yapılabilecektir.

 

i)             Öğrenci velisi düzeltme veya ret işlemi için takvimde belirtilen tercih süreleri içerisinde okul müdürlüğüne başvurarak başvurunun düzeltilmesi veya iptal talebinde bulunabilecektir. Tercih Başvuru Durumu “Reddedildi” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecektir.

 

j)             Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumludur.

 

k)            Tercihler, sisteme okul müdürlüğü tarafından girilerek onaylandıktan sonra iki nüsha çıktısı alınacak, bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek ve diğer nüshası okulda saklanacaktır.

 

l)             Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr ile https://e­okul.meb.gov.tr adreslerinden yapılacaktır. Velilerin tercih ve yerleştirme işlemleri süresince bu adresleri takip etme yükümlüğü vardır

 

YEREL YERLEŞTİRMEYE ESAS NAKİL

 

  1. Yerel Yerleştirmeye Esas Nakil, sırasıyla ortaöğretim kayıt alanı, OBP, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularakyapılacaktır.

  2. Tercih edilen lisebakımından;

    1.)Öğrencilerin, ikamet adresine göre bulunduğu “Kayıt Alanı”ndan okul tercih etmeleri durumunda, aynı okulu tercih eden “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrencilerden; “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrenciler de “Diğer” Kayıt Alanlarındaki öğrencilerden öncelikliolacaktır.                                                      

 

        2.)Yerleştirmede Ortaokul Başarı Puanı yüksek olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecektir.         

 

 3.)Öğrencilerin sekizinci sınıfta okula devam durumları yerleştirmede değerlendirilecektir.    Özürsüz devamsızlığı 0-5 gün olan öğrenciler 5,5-10 gün olanlara göre; 5,5-10 gün devamsızlığı olan öğrenciler 10,5-15 gün olanlara göre; 10,5-15 gün devamsızlığı olan öğrenciler 15,5-20 gün olanlara göre; 15,5-20 gün devamsızlığı olan öğrenciler de 20 gün üzeri olanlara göre daha öncelikli olacaktır.

 

 

 

ÖLÇÜT

DÜZEY

 

Özürsüz Devamsızlığı

0-5 gün

5,5-10 gün

10,5-15 gün

15,5-20 gün

20 günden fazla

 

 

 

iv.  Yerel     yerleştirmede   son   ölçüt   olarak   yaşça   küçük olan öğrenciler öncelikle yerleştirilecektir.

 

 

 

 

 

Numuneevler Mah. Necati Bey Cad. Şht. Polis Necati Keskin Bulvarı No 66 Kat 1 Dörtyol / HATAY - 326 712 10 51 - 551 208 18 30 - 551 208 18 31 - 551 208 18 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.