HATAY DÖRTYOL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet TOKSOY´un 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet TOKSOY´un  24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Değerli öğretmen arkadaşlarım;

Milli eğitimin çeşitli kademelerinde görev yapan fedakâr, kalbi görev aşkıyla dolu, kendilerini sevgili öğrencilerine adayan değerli öğretmen arkadaşlarım. Okullarımızda uzun yıllar hizmet veren saygı değer emekli öğretmenlerim.

Sizleri bu mutlu günümüzde sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul buyurdukları bu günde, yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi ilçemizde de yılmadan, usanmadan onurla ve gururla görev yapan tüm eğitim çalışanlarının öğretmenler gününü kutluyorum!

Öğretmen geleceği inşa eden sanatkârdır diyoruz. Ancak gelecek nesilleri bilgilendirmek onlarda karakter oluşturmak büyük maharet ister. Bu sebeple eski çağlardan beri eğitim meselesi hep konuşula gelmiş, devletler en büyük yatırımları eğitime yapmaya çalışmışlardır.

 

Öğretmenlik; tarihin her döneminde ve bütün coğrafyalarda icra olunmuş ve olunacak bir meslektir.

İsmi; hoca´dır, profesördür, üstad´dır, usta´dır, öğretmen´dir veya başka bir şeydir. Hiç mühim değil. Önemli olan; insana bilmediği bir şeyi öğreten "öğretici" olma durumudur. İşte bu hususiyeti dolayısıyla öğretmenlik mesleği fevkalade onurlu, şerefli ve önemli bir meslektir.

Öğretmen dersin nasıl geçtiğini, günün nasıl bittiğini, hafta sonunun geldiğini fark edemeyecek kadar, öğretme ve bir şeyler verme sevdalısı ve tiryakisidir.

Eğitim-öğretimin mihveri ve temel taşı öğretmen (belki de daha doğrusu: "öğreten" dir.

Nasihat ve yol gösterme öğretmenin başta gelen görevidir. Yeri geldikçe ve konular arasına sıkıştırılacağı gibi; lüzum görülürse müstakil olarak da ele alınabilir. Nasihatı şahsa yöneltmek yerine ortaya yapmak, suçlamadan ve misallendirerek yapmak daha tesirli olur. Bazan bu nasihatı tenhada ve tek olarak da icab eder. Hatta bu, bazı veliler için bile düşünülebilir. Yeter ki, vakti ve dozu iyi ayarlansın.

Gerçek bir veli gibi talebenin her şeyiyle ilgilenir. Öğrencisinin sıhhati, mali durumu, gecikmeleri, devamsızlıkları, başarısızlığı, kabiliyetsizliği, dersi kavramadaki problemi, dalgınlığı, düşünceli oluşu, dikkatsizliği... yani onun her hali, ideal öğretmenin ilgi alanına girmektedir.

Öğretmen çok okuyan ve çok okutandır. Öğretmen; okul kitaplarındaki bilginin tekrarcısı demek değildir. Branşı ile alakalı değişik kaynaklara ulaşma merakında olduğu gibi, genel kültür ve biyografik bilgilere de meraklıdır. Devamlı okur, öğrencileri onu tenefüste, öğretmenler odasında hep kitap okurken görür. Öğretmen sınıfa her hafta değişik bir kitapla girer ve merak uyandırıcı kısa bir kitap tanıtımı yapar. Onun bu hareketi zaten "sizde bol bol okuyun "demektir.

Kitap ve dergi tavsiye eder. Konferans, sergi, seminer ve açık oturum gibi kültürel programlara yönlendirir. Kabiliyet ve heveslerine göre, öğrencilerini sanat ve spora teşvik eder. Gelecekteki tahsil hayatı ile alakalı tavsiye ve rehberlikte bulunur.

Her ne kadar geniş ve derin bilgilerine rağmen kendileri hükümdar olamasalar daBüyük devlet adamlarını büyük âlimlerin dizleri dibinde yetiştirmiştir. Tarihte büyük devletler kuran o dehaların yetişmesi, hep öğretmenler sayesinde olmuştur. Alpaslan’ı yetiştiren Sarı Hoca ve Küpeli Hafız, Osmangazi’yi yetiştiren Şeyh Edebali, Fatih’i yetiştiren Akşemseddin ve Molla Gürani, “hocaların bindiği attan sıçrayan çamur bizim için şereftir” diyen Yavuz sultan Selim’i yetiştiren Zembilli Ali Cemali Efendi, cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştiren Mustafa Bey, hepsi birer öğretmendi.

Bu düşüncelerle bu yıl göreve yeni başlayan öğretmenlerimizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Emekliye ayrılan arkadaşlarımıza da verdikleri güzel hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, bundan sonraki hayatlarında sağlık ve esenlikler diliyorum. 

Bugüne kadar Türk Milli eğitimine hizmet ederken görevi başında şehit olan ve vefat eden tüm öğretmenlerimizi rahmetle yâd ediyor 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü kutluyor, hepinize başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Numuneevler Mah. Tahsin Katipoğlu Caddesi No 66 Kat 1 Dörtyol / HATAY - 326 712 10 51 551 208 18 30 551 208 18 31 551 208 18 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.