HATAY DÖRTYOL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet TOKSOY´un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet TOKSOY´un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıl dönümünde, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. 23 Nisan 1920’de açılan meclisimizin ilk başkanı, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını tazimle yâd ediyorum.

    Tarihimizin her dönemi ayrı başarı hikâyeleriyle doludur. Bunların her biri bize bugün, nereden geldiğimizi, nerede olduğumuzu, nereye gittiğimizi ve kim olduğumuzu gösteren birer pusuladır. Pusulasız bir gemi nasıl denizde yönünü bulamazsa, tarihinden habersiz nesiller de istikametlerini kaybederler. Bunun için tarihimizi çok iyi öğrenmeliyiz. Birinci Cihan Harbi ve İstiklal Harbi esnasında aziz milletimiz büyük bir seferberlik gerçekleştirmiş, birlik ve beraberlik içinde mücadele vererek zafere ulaşıp, Cumhuriyetimizi ilan etmiştir. 23 Nisan 1920’de, “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” şiarıyla kurulan Meclisimiz, tam bağımsızlık konusundaki azim ve kararlığımızı tüm dünyaya ilan etmiştir. TBMM, necip milletimizin, vatan ve bayrak sevgisinin, bağımsızlığa olan aşkının yanında başka milletlerin bağımsızlık mücadelelerine örnek olmuş, milli iradenin gerçekleştirilmesi yolunda emsal teşkil etmiştir. 23 Nisan demokrasinin, milli iradenin, millet egemenliğinin en bariz göstergesidir. Bu günün çocuklarımıza armağan edilmesi, Türkiye’nin geleceği olan çocuklarına, gençlerine olan güvenini, umudunu gösterir.  Sevgili Çocuklar, Şenlik havasında kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, sevgi ve kardeşlik duygularının filizlenip yeşermesine, barış ortamının güçlenmesine imkan tanıyan, dünyadaki tek çocuk bayramıdır. Milletimizin uyanışının simgesi olan 23 Nisan 1920´de Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılmasıyla bağımsız ve güçlü Türkiye´nin de temelleri atılmıştır. Böylelikle, Milletimiz için yeni ve aydınlık bir dönem başlamıştır.  Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açıldığı gün olan 23 Nisan´ı, bayram olarak çocuklara armağan etmesi, sizlere verdiği değerin en önemli göstergesidir.  Sizleri ülkemizin geleceği olarak gören Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti´ni siz çocuklarımıza ve gençlerimize emanet etmiştir. Yarının gençleri ve büyükleri olarak sizlerin, üstlendiğiniz bu tarihi sorumluluğun gereklerini en güzel şekilde yerine getireceğinize inancımız tamdır.  Çocukluğunuzu en iyi biçimde yaşayabilmeniz için gerekli koşulları sağlamak, haklı beklentilerinize cevap verebilmek, sorunlarınıza çözüm üretmek, uygarlığın tüm imkanlarından her düzeyde yararlanmanız yönünde çaba göstermek bizlerin ortak sorumluluğudur. Çocuklar yaşamın anlamı, mutluluğu ve güzelliğidir. Varlıkları ile yaşamımızı zenginleştiren, yaşama daha sıkı bağlanmamızı sağlayan çocuklarımıza her zaman ilgiyle yaklaşmalı, bekledikleri sevgi ve sıcaklığı onlardan hiçbir zaman esirgememeliyiz. Günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz barış, kardeşlik, birlik ve beraberliğe ancak çocuklarımızı sevgi ve kardeşlik ortamı içinde temel değerlerimiz ile yetiştirebildiğimiz kadar mümkün olabilecektir.

   Sevgili Çocuklar, Sevgiyi ve kardeşliği temsil eden sizler, Milletimizin geleceği ve ortak umudusunuz.  Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu güne Milletimizin ve Devletimizin tüm çabaları, sizlere her alanda en az dünya çocukları ile yarışabilecek bir eğitim vermektir. Kalplerinizdeki sevgi, gözlerinizdeki ışıltı, yüzünüzdeki gülümseme hiç eksilmesin. Sizlerin her zaman mutlu olmanızı, ümidinizi yitirmeden iyi ve güzel bir hayat sürmenizi istiyoruz. Yakın bir gelecekte önemli sorumluluklar üstlenecek, ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve edindiğiniz bilgi, deneyim ve birikimi ülke faydası için kullanacaksınız.  Size sağlanan imkânlardan en iyi biçimde yararlanmalı, öğrenmeye ve araştırmaya istekli, yeniliklere açık, bakış açısı geniş, sorunlara ve çevreye karşı duyarlı, toplumsal kurallara uyan, okumayı seven, sorumluluk sahibi birer vatandaş olmalısınız. Sizleri seviyor, sizlere inanıyor ve güveniyoruz.  

    Bu duygularla, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal’i, Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk Meclis’teki tüm milletvekillerini, bize bu vatanı armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyor, tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyorum.

Numuneevler Mah. Tahsin Katipoğlu Caddesi No 66 Kat 1 Dörtyol / HATAY - 326 712 10 51 551 208 18 30 551 208 18 31 551 208 18 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.