HATAY DÖRTYOL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet TOKSOY´un 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet TOKSOY´un 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

 

         Sivas Şarkışlalı Rahmetli Aşık Veysel ŞATIROĞLU ne güzel söylemiş;

 

Uzun ince bir yoldayım 

Gidiyorum gündüz gece 

  Bilmiyorum ne haldayım 

 Gidiyorum gündüz gece

                                                                                   Dünyaya geldiğim anda 

                                                                                                                                           Yürüdüm aynı zamanda 

                                                                                                                                           İki kapılı bir handa

                                                                                                                                           Gidiyorum gündüz gece 

 

İnsan; şu iki kapılı handa kundak ile mezar arasında uçurumlarla dolu bir yolda menzile yetişmek için gece ile gündüz giden bir yolcudur. Bu yolda şaşırmamak ve kaybolmamak için ikaz edici ve uyarıcı levhalara ihtiyaç vardır. 

İnsan; fıtrî temâyülün dışında bomboş bir sayfa hâlinde dünyaya gelen varlıktır. Bundan dolayı Rehbere, öğrenmeye, örnek almaya muhtaçtır. 

Anne-babalar, öğretmenler, ustalar, hocalar, rehberler, büyük devlet adamları, tarihe yön veren komutanlar ve sergiledikleriyle herkes, bilerek veya bilmeyerek diğer insanlar için birer nümûnedir, şahsiyet modelidir. 

Öğrencilerimize sevgi dolu öyle bir eğitim vermeliyiz ki, biz yanlarında olsak da olmasak da onlar kendilerini yüksek bir gözetim altında tutabilmelidirler. Meselâ sergiledikleri davranışlarda onların kendi kendine: "Acaba benim bu yaptığım devletin yasalarında ve Allah katında doğrumudur?" diye sorabilmeleri, başına dikilecek polis ve jandarmadan daha tesirli ve doğruya yönlendiricidir.

Anne-babalar, öğretmenler, hiçbir zaman unutmamalı ki, çocuklar ancak sevginin sesini duyarlar? Mesela büyük insanlar da aslında korkudan ziyade Allâh'ı sevdikleri için günahtan çekinmişlerdir. Aynı şekilde vatanını, milletini ve devletini gerçek manada seven insanlar her zaman ve her yerde yasalara ve kurallara canı gönülden uyarlar ve toplumun düzenini bozmazlar. Milletimizin asayiş, huzur ve sükûnu için konulmuş kural ve kaidelere uymayanların vatan sevgisinden asla söz edilemez. Öyleyse sevginin yeşertici üslûbu ve aşkın ihmal tanımayan gayreti, biz eğitimcilerin en belirgin vasfı ve hasleti olmalıdır. Elimizdeki emanetlere hakkıyla riâyetin güç kaynağı da, işte bu vasıf ve hasletlerdir. 

Mehmed Akif, ideal bir eğitimciyi şöyle tarif eder:

 

Muallimim diyen olmak gerektir îmanlı,

Edepli, sonra liyâkatli, sonra vicdanlı? 

Yani bir öğretmen, her şeyden önce; gönlünde sevgi ve rahmet taşıracak. Örnek bir karakter ve şahsiyet inşâ edecek. Mesûliyet şuuruyla kendini yetiştirip mesleğinin ehli olacak. Nihayet merhamet, şefkat, fedakârlık gibi fazîletlerle insanlığını tescil ettirecek. Ancak böyle bir kıvam için öğretmen her şeyden önce kendisini çok iyi şekilde eğitmesi gerekiyor. Çünkü bilgiyi ve irfanı akla ulaştırmak için ağız ve dil yeterlidir, ama kalbe ulaştırmak için bilginin gönülden çıkması gerekir. Bunun için de öğretmenlerin hassas ve olgun bir kalbe sahip olmaları gerekiyor.

Hazret-i Mevlânâ'nın nohut pişiren bir hanım ile pişirdiği nohutları konuşturduğu müthiş hikâyesinde bir öğretmenin öğrencisini sabır ve sebatla nasıl eğitmesi gerektiğini şöyle anlatılıyor; 

 "Tenceredeki ham nohuda bak! Ateşte kaynayan sudan canı yanınca nasıl da yukarı doğru sıçramaya başlar, yüzlerce taşkınlık göstermeye koyulur. (Kendisini pişirip yemek hazırlayacak olan hanıma hâl lisânıyla der ki: 

«Niçin beni ateşlere salıyorsun? Madem beni satın aldın, ne diye beni bu cefâlara dûçâr ediyorsun, benim canımı yakıyor, beni horluyorsun» 

Evin hanımı da, nohuda kepçe ile vurarak der ki: 

«Hayır, iyice kayna, adamakıllı piş de, ateşten sıçrayıp kaçmaya kalkışma! Ben seni hor gördüğümden, istemediğimden, sevmediğimden ötürü kaynatmıyorum. Bir tat, bir lezzet elde edesin de gıda hâline gelesin, yenesin, cana karışasın diye kaynatıyorum. Yoksa seni cefâlara salmak, seni horlamak için değil.»

Nasıl, nohudu pişiren aşçı, nohuda zulmetmek değil, onu değerli bir hâle getirmek maksadıyla hareket ediyorsa; çocukların terbiyesinde gereken disiplin ve yaşam kaidelerini tatbik eden bir anne-baba, bir öğretmen de bu iyi niyet ve arzu içindedir. Aksi halde eğitim ve terbiyede çocuğa kıyamayan, ham bırakan, taviz veren ve ihmalkârlık gösteren anne-babalar ile öğretmenler neticede aileyi de toplumu da felâkete götürürler. 

Dolayısıyla hayatta en zirve sanat, insan yetiştirmektir. Toplumsal problemlerimizin çözüm yolu da içi doğru bir şekilde doldurulmuş iyi, kaliteli ve yüksek bir eğitimdir. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk; "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.", "En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur." Diyerek konunun önemine vurgu yapmıştır. 

Görevlerine yeni başlayan genç ve dinamik öğretmenlerimize başarılar diliyor, ülkemizin muhtelif yerlerinde ve okullarında uzun yıllar hizmet vererek binlerce öğrenci yetiştiren ve emekliye ayrılan pek kıymetli öğretmen arkadaşlarımıza da teşekkür ediyor, bundan sonraki hayatlarında sağlık, afiyet ve esenlikler diliyorum. 

Bu vesileyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu ve başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü, tek kaygıları iyi ve güzel insanlar yetiştirmek olan ve vatanımızın dört bir yanına hizmet için giden aziz ve kahraman şehit öğretmenlerimizi, hayatımızı doğru yönde şekillendirmede bizlere yardımcı olan, bizlere bilmediklerimizi öğreten, bildiklerimizi ise daha iyi anlamamıza vesile olan ve bütün zorluklara göğüs gererek bizleri yetiştiren sevgili öğretmenlerimizi saygıyla ve minnetle yâd ediyoruz.

 

                                                                                                                                                                                                                         

                                                                                                                                                                                                                                                          Mehmet TOKSOY

                                                                                                                                                                                                                                                    İlçe Milli Eğitim Müdürü

Numuneevler Mah. Tahsin Katipoğlu Caddesi No 66 Kat 1 Dörtyol / HATAY - 326 712 10 51 551 208 18 30 551 208 18 31 551 208 18 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.