HATAY DÖRTYOL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet TOKSOY´un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet TOKSOY´un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 98. kuruluş yıldönümünü, Türkiye ve dünyadaki tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en samimi duygularımla kutluyorum.

23 Nisan bir yönüyle ülkemizin milli egemenliğinin ve bağımsızlık mücadelesinin en önemli dönüm noktalarından birini oluştururken öte yandan da çocuklar için bayram olarak kutlanmaktadır.

Türk Milletinin yazılı belgelere dayalı 5.500 yıllık zaman diliminin hemen hemen tamamında Türk Milletinin kurduğu devletler babadan oğula geçen hanlık, hakanlık, sultanlık veya padişahlık şeklinde adlandırdığımız saltanat sistemiyle yönetilmiştir. Büyük Hunlardan Osmanlı Devleti’nin yıkılışına kadar “KUT” anlayışı devam etmiş hükümranlık genellikle devleti kuran boy mensubu ailede nesilden nesile devam etmiştir. Ancak zaman içerisinde iç karışıklıklara yol açan sistemdeki sorunlar nedeniyle daha iyi yönetim biçimleri arayışları hem Selçuklu hem de Osmanlı Devleti döneminde devam etmiştir.

622 yıllık büyük Osmanlı Devletinin tarih sahnesinden çekilmesi sonucunda 23 Nisan 1920 yılında TBMM açılarak, egemenlik halka verilmiştir.

Bu bayram, TBMM´nin açılışının 1. yılında kutlanmaya başlanan “23 Nisan Millî Bayramı” ve 1 Kasım 1922´de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935´te 23 Nisan Millî Bayramı´yla birleştirilen “Hâkimiyet-i Milliye Bayramı” ile Himaye-i Etfal Cemiyeti´nin 1927´de ilan ettiği ve ilki Atatürk´ün himayesinde düzenlenen “23 Nisan Çocuk Bayramı”nın kendiliğinden birleşmesiyle oluşmuştur.

1980 döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını vermiştir.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı; Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM´nin açılışınıkutlamak amacı taşırken, Çocuk Bayramı; savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Ayrıca 1933´te Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde de çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki amirlerin yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

Çocuklarımıza armağan edilmiş olan bu özel bayramda, daha yaşanabilir, daha müreffeh, daha huzurlu ve daha güçlü yarınlar için çalışırken, 23 Nisan 1920 ruhunu her zaman koruyacağımızı belirtmek istiyorum. Çocuklarımızın gülen yüzü, gözlerindeki ışık, umutları ve hayalleri bizlere güç vermektedir. Amacımız, çocuklarımızın barış, huzur ve kardeşlik dolu bir dünya hayallerini gerçekleştirebilmektir.

Milli egemenliği tesis ederek çocuklara hediye eden ilk Meclis, vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin, bağımsızlık uğruna sergilenen fedakarlıkların timsali olmuş, bugün ise Cumhuriyetimiz, yüzüncü yılına giderken dostlarına güven düşmanlarına korku vermekte güçlü ekonomisiyle, modern ve güçlü silahlı kuvvetleriyle dünyanın büyük devletleri arasında bir yıldız gibi parlamaktadır.

Bu vesileyle TBMM’nin ilk açılışından günümüze kadar Yüce Türk Milletinin meclisinde hizmet ederek ahirete göçmüş Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün vekillerimizi şükranla anıyoruz,rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyorSaygılar sunuyorum.

 

Numuneevler Mah. Tahsin Katipoğlu Caddesi No 66 Kat 1 Dörtyol / HATAY - 326 712 10 51 551 208 18 30 551 208 18 31 551 208 18 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.